Home > News > Deceased Brothers > Br. McVeigh

 


 



 


Social networking

Marist Brothers

RSS YouTube FaceBook Twitter

 

Today's picture

Uruguay: San Luis, Pando

Marist Brothers - Archive of pictures

Archive of pictures

 

Latest updates

 


Calls of the XXII General Chapter



FMSI


Archive of updates

 

Marist Calendar

21 May

Saint Eugene de Mazenod
1789: Saint Marcellin Champagnat was baptised at the parish church in Marlhes, on the feast of the Ascension.

Marist Calendar - May

Deceased Brothers

 
2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2019 | 2018

Br. Leo McVeigh

 Date of Death: 22/06/2014
Place: Australia, Netley, Adelaide
Province: Australia
Age: 89FMS
Read the file sent by the Province


Leo had led a very active life and was working with young people up until the end of 2011.  The following year he moved into a retirement community at Netley in Adelaide, South Australia.  There was a general decline in his health and in February of this year he opted to continue with respite health care in a dedicated facility.  Then recently, he got an infection in his bone marrow and it was clear that the end was approaching.  The Brothers were continuously with him in these last days.  He breathed his last in the early hours of Sunday morning on June 22, 2014. 
At the time of his death Leo, was 89 years of age and in the 71st year of his religious life.

Family Details:
Date of Birth: December 11, 1924
Place of Birth:  Alexandra in Victoria, Australia.

School and Initial Formation:

  • Juniorate: January 24, 1940 at Mittagong.
  • Postulancy: January 1, 1943 – July 1, 1943.
  • Novitiate: July 2, 1943 – July 1, 1944.

Vows:

  • First Vows: July 2, 1944: At Mittagong to Br Andrew Power.
  • Perpetual Vows: January 1, 1950: At Kilmore.
  • Stability:  January 1, 1965:  At Kilmore.

Ongoing Education and Formation:
In the early years of his ministry, Leo taught in Primary and Lower Secondary classes across Australia.  Then in the late 70’s he undertook intensive studies in the Eastern Aranda Language along with studies in Aboriginal culture and anthropology.  Then followed many years of dedicated service to the aboriginal people in Australia, and the people of Papua New Guinea and the Solomon Islands.
He also participated in the second novitiate program in Fribourg (1962) and the Third Age Course in Rome (1990).

Community and Ministry Appointments.
It was a very busy and varied life for Leo.  After a number of teaching appointments, he was named the Superior of the communities at Parkes and Kyneton, and then he went on to found the community at Alice Springs in Central Australia.  Following his linguistic studies he helped to write the Eastern Aranda Language so that it would not be lost.  Then came his overseas service: assisting the local Catholic Education Secretary in Papua New Guinea; four years of organising supplies to the Marist school on Kairiru Island; then the Solomon Islands assisting with the instruction of Postulants.  Then he returned to Australia and again took up his passion of working with the aboriginal people.  Leo was a very gentle man, much loved by the aboriginal people.  May he rest in peace.

Br Matthew Clarke
Province Secretary